Türkiye’nin ilk kadın pilotu ve dünyanın ilk kadın savaş pilotu Sabiha Gökçen

Türkiye’nin ilk kadın pilotu ve dünyanın ilk kadın savaş pilotu Sabiha Gökçen

Sabiha Gökçen, Türkiye’nin ilk kadın pilotu ve dünyanın ilk kadın savaş pilotudur.

Sabiha Gökçen, 22 Mart 1913’te Bursa’da doğdu. 1925 yılında henüz 12 yaşındayken, annesinin vefatından sonra Mustafa Kemal Atatürk’ün himayesine alındı. Atatürk’ün yönlendirmesiyle, 1934 yılında Eskişehir Askeri Hava Okulu’na girdi ve 1936 yılında mezun oldu.

Gökçen, mezun olduktan sonra Türk Hava Kuvvetleri’ne katıldı ve 1937 yılında Tunceli’de çıkan ayaklanmayı bastırmak için düzenlenen Dersim Harekâtı’nda görev aldı. Bu harekatta gösterdiği başarı nedeniyle, Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Genelkurmay Başkanı’nın da katıldığı bir törenle kendisine “Türk Hava Kurumu Murassa (İftihar) Madalyası” verildi.

Gökçen, 1937 yılından 1955 yılına kadar Türk Hava Kuvvetleri’nde aktif olarak görev yaptı. Bu süre zarfında, çok sayıda eğitim uçuşu ve savaş uçuşu gerçekleştirdi. Ayrıca, yurt içinde ve yurt dışında düzenlenen birçok hava gösterisine katıldı.

Gökçen, 1955 yılında Türk Hava Kuvvetleri’nden emekli olduktan sonra, Türk Hava Kurumu’nda Türkkuşu’nun Başöğretmeni olarak görev yaptı. Bu görevini 1964 yılına kadar sürdürdü.

Gökçen, emekli olduktan sonra da aktif bir yaşam sürdü. Yurt içinde ve yurt dışında birçok konferans ve seminer verdi. Ayrıca, çeşitli ödüller aldı.

Gökçen, 22 Mart 2001 tarihinde Ankara’da hayatını kaybetti.

Sabiha Gökçen, Türkiye’nin en önemli kadın figürlerinden biridir. Onun başarıları, kadınların toplumdaki yerinin güçlendirilmesi için ilham verici bir örnek teşkil etmektedir.

bekircaglayan