NASA’da çalışan ilk Türk kadın: Dilhan Eryurt

NASA’da çalışan ilk Türk kadın: Dilhan Eryurt

Dilhan Eryurt, 1926 yılında Ankara’da doğdu. Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik ve Astronomi Bölümü’nden 1953 yılında mezun oldu. Mezuniyetinin ardından, Türkiye’nin ilk kadın astronomu olarak, Ankara Üniversitesi’nde astrofizik alanında doktora çalışmalarına başladı.

1959 yılında, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın bursuyla Kanada’ya giderek, iki yıl boyunca Toronto Üniversitesi’nde astrofizik alanında çalıştı. Kanada’daki çalışmalarının ardından, 1961 yılında, NASA’nın Goddard Uzay Araştırma Enstitüsü’nde doktora sonrası araştırma görevlisi olarak göreve başladı.

Eryurt, NASA’da geçirdiği süre boyunca, Güneş’in ve yıldızların evrimi üzerine çalışmalar yaptı. Bu çalışmalarıyla, Güneş’in ve yıldızların yapısını ve işleyişini daha iyi anlamamıza yardımcı oldu. Eryurt, ayrıca, Apollo 11 ve Apollo 12 uzay görevlerinde kullanılan bilgisayar programlarının geliştirilmesinde de önemli rol oynadı.

Eryurt, 1973 yılında NASA’dan ayrılarak, Türkiye’ye döndü. Türkiye’ye döndükten sonra, ODTÜ’de astrofizik anabilim dalını kurdu. Eryurt, ODTÜ’de geçirdiği süre boyunca, çok sayıda öğrenci yetiştirdi.

Eryurt, 1997 yılında emekli oldu. 2012 yılında, Ankara’da hayatını kaybetti.

Dilhan Eryurt, Türkiye’de bilim alanındaki öncü kadın bilim insanlarından biridir. Çalışmalarıyla, Türkiye’nin uzay bilimi ve teknolojisi alanındaki gelişimine önemli katkılarda bulundu.

bekircaglayan