HEDEP, Kadın Bakanlığı’nın kurulması için Meclis’e kanun teklifi sundu

HEDEP, Kadın Bakanlığı’nın kurulması için Meclis’e kanun teklifi sundu

Kadın Hakları ve Eğitimi Derneği (HEDEP), Kadın Bakanlığı’nın kurulması için Meclis’e kanun teklifi sundu.

HEDEP tarafından hazırlanan kanun teklifi, 29 Ekim 2023 tarihinde TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Teklifte, kadına yönelik şiddet, ayrımcılık ve eşitsizlik gibi sorunların çözümüne yönelik politikaların tek bir bakanlıkta toplanması gerektiği savunuldu.

Teklife göre, Kadın Bakanlığı, kadınların toplumsal, ekonomik ve siyasi hayatta tam ve eşit katılımını sağlamak için çalışmalar yapacak. Bakanlık, kadına yönelik şiddet, ayrımcılık ve eşitsizlik gibi sorunların çözümüne yönelik politikalar geliştirecek ve uygulayacak.

HEDEP Başkanı Avukat Gülseren Yoleri, kanun teklifi ile ilgili yaptığı açıklamada, “Kadın Bakanlığı’nın kurulması, kadınların toplumsal yaşamda daha görünür ve etkin olması için önemli bir adım olacaktır. Bakanlık, kadınların sorunlarını çözmek için gerekli politikaları geliştirmek ve uygulamak için gerekli kaynağı ve yetkiye sahip olacaktır” dedi.

Kanun teklifi, TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu’nda görüşülecek.

HEDEP tarafından hazırlanan kanun teklifinin bazı maddeleri şunlardır:

  • Kadın Bakanlığı, kadınların toplumsal, ekonomik ve siyasi hayatta tam ve eşit katılımını sağlamak için çalışmalar yapacaktır.
  • Bakanlık, kadına yönelik şiddet, ayrımcılık ve eşitsizlik gibi sorunların çözümüne yönelik politikalar geliştirecek ve uygulayacaktır.
  • Bakanlık, kadınların istihdam, eğitim, sağlık, siyaset, hukuk ve kültür gibi alanlarda karşılaştıkları sorunlara çözüm üretecektir.
  • Bakanlık, kadına yönelik şiddetle mücadele için gerekli önlemleri alacaktır.
  • Bakanlık, kadınları güçlendirmek için çalışmalar yapacaktır.

bekircaglayan