Bursa’da Atık Maddelerden Yapılan Giysilerle Meme Kanserine Dikkat Çekildi

Bursa’da Atık Maddelerden Yapılan Giysilerle Meme Kanserine Dikkat Çekildi

Bursa Kanser Derneği tarafından düzenlenen bir defilede, kanserojen etkisi bulunan atık maddelerden yapılan giysiler sergilendi. Defile, 29 Ekim 2023 tarihinde, Bursa’da bulunan Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Defilede, kanser hastası kadınlar ve yakınları tarafından tasarlanan giysiler yer aldı. Giysiler, sigara paketleri, lateks eldiven, çöp poşeti, plastik ve kağıt çatal kaşık ile tabak gibi kanserojen maddelerden yapıldı.

Defilenin amacı, meme kanserine dikkat çekmek ve kanserojen maddelerin insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerini vurgulamaktı. Defileye katılanlar, atık maddelerden yapılan giysileri görünce büyük şaşkınlık yaşadı.

Bursa Kanser Derneği Başkanı Aysun Arslan, defile ile ilgili yaptığı açıklamada, “Kanser hastalığı toplumumuz için büyük bir yaradır. Toplumumuzun vebası haline gelen kansere karşı farkındalık oluşturmak için bu etkinliği düzenledik. Atık maddelerden yapılan giysiler, kanserojen maddelerin insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerini gözler önüne seriyor. Bu etkinlikle, kanserden korunmanın önemini bir kez daha vurgulamak istedik” dedi.

Defile, izleyenler tarafından büyük ilgi gördü. Defileyi izleyenler, kanserojen maddelerin insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri konusunda daha dikkatli olacaklarını söylediler.

Defilede sergilenen bazı giysiler şunlardır:

  • Sigara paketlerinden yapılan bir elbise
  • Lateks eldivenlerden yapılan bir kostüm
  • Çöp poşetinden yapılan bir etek
  • Plastik çatal kaşık ve tabaklardan yapılan bir şapka

Defile, meme kanserine dikkat çekmek için başarılı bir girişim olarak değerlendirildi.

bekircaglayan