BBC’nin 100 Kadın listesinde bir Türk: Canan Dağdeviren

BBC’nin 100 Kadın listesinde bir Türk: Canan Dağdeviren

BBC, her yıl dünyanın dört bir yanından ilham veren kadınları seçtiği “100 Kadın” listesine bu yıl Türkiye’den de bir isim dahil etti. Bu isim, Massachusetts Institute of Technology’de (MIT) doçent olan Canan Dağdeviren oldu.

Dağdeviren, çalışmalarının odak noktasını nanoteknoloji ve giyilebilir teknolojiler olarak belirlemiş bir fizik mühendisidir. Çalışmaları, özellikle sağlık alanında önemli gelişmelere katkı sağlamıştır.

Dağdeviren’in en önemli buluşlarından biri, giyilebilir kalp pilidir. Bu pil, geleneksel kalp pillerinden farklı olarak, cilt altına yerleştirilen bir cihazdır. Bu sayede, hastaların kalp pilleri için ameliyat olmalarına gerek kalmamaktadır.

Dağdeviren’in başka bir önemli buluşu ise, giyilebilir ultrason cihazıdır. Bu cihaz, meme kanserinin erken teşhisine yardımcı olmak için kullanılmaktadır.

Dağdeviren’in çalışmaları, dünyanın dört bir yanındaki bilim insanları tarafından takdir edilmektedir. Forbes dergisi, onu “30 yaşından küçük 30 bilim insanı” listesine dahil etmiştir.

Dağdeviren, BBC’nin “100 Kadın” listesine seçilmesiyle, Türkiye’nin bilim alanındaki başarısını dünyaya göstermiş oldu.

Dağdeviren, listeye seçilmesiyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Bu, benim için hem kişisel hem de profesyonel olarak büyük bir onur. Çalışmalarımın başkalarına ilham vermesi beni çok mutlu ediyor” dedi.

bekircaglayan